Contacts

ny_rainSUNY-ESF Contacts

110 Moon Library 1 Forestry Drive

Syracuse, NY 13210

www.esf.edu/outreach/chestnut

Learn about SUNY-ESF’s work with NY-TACF and the progress made in the transgenic program to increase blight resistance in the American chestnut tree:SUNY-ESF’s American Chestnut Research and Restoration Project

New York Contacts

Allen Nichols, President
302 Bateman Rd.
Laurens, NY 13796
607-263-5105
fajknichols.75@gmail.com

Frank Munzer, Vice President
845-605-4536
MunzerFrank@gmail.com

Fran Nichols, Treasurer
302 Bateman Rd.
Laurens, NY 13796
607-263-5105
fajknichols.75@hotmail.com

John Neumann, Secretary
7143 State Highway 206
Sidney Center, NY 13839
jneumann@frontiernet.net

NY_member_ harvestingProudly displaying the results of their harvest at the 2005 William White American chestnut planting in Zoar Valley, NY are TACF-NY members left to right, Tom Deacon, Doug Campbell, Herb Darling and Alrene and Stan Wirsig.


Regional Map & District Contacts

If you would like to find out more about helping with activities in your area, contact the New York district representative listed below.

Screen Shot 2016-08-22 at 4.10.18 PMDistrict 1 – Nassau & Suffolk Counties
Enrico Nardone
Seatuck Environmental
P.O. Box 31, Islip, NY 11751
Phone: (631) 661-4533 ~ FAX: (631) 581-7558
Email: EGNardone@Seatuck.org

Niko Nantsis
Phone: (516) 965-9188
Email: nkiolaos.nantsis@gmail.com

District 2 – New York City
Dale L. Travis
160 East 88th Street
New York, NY 10128
Phone: (212) 243-8373
Email:dale@daletravis.com

District 3 – Dutchess, Orange, Putnam, Rockland,
Sullivan, Ulster, & Westchester Counties

Frank Munzer
70 LaSalle St. Apt. 4E
New York, NY 10027
Phone: (845) 605-4536
Email: MunzerFrank@gmail.com

District 4 – Albany, Columbia, Delaware, Greene, Montgomery, Otsego, Rensselear, Schenectady, & Schoharie Counties
Allen Nichols
302 Bateman Rd.
Laurens, NY 13796
Phone: (607) 263-5105
Email: FAJKNichols.75@Gmail.com

District 5 – Clinton, Essex, Franklin, Fulton, Hamilton, Saratoga, Warren, & Washington Counties
Emmett Hoops
10 Payeville Ln.
Saranc Lake, NY
Phone: (518) 891-2296
Email: emmett.hoops@gmail.com

District 6 – Jefferson, Herkimer, Lewis, Onieda,
& St. Lawrence Counties

Peter S. Pike Sr.
25579 E. Gotham Rd.
Watertown, NY 13601
Phone: (315) 681-6117
Email: northernpiker1@aol.com

District 7 – Broome, Cayuga, Chenago, Cortland, Madison, Onondaga, Oswego, Tioga, & Tompkins Counties
Roy Hopke
271 County Road #9
Chenango Forks, NY 13746
Home/Office: (607) 648-5512
Fax: 607-648-4573
Email: SnowHawke1@gmail.com

District 8 – Chemung, Genesee, Livingston, Monroe, Ontario,
Orleans, Schuyler, Seneca, Stueben, Wayne, & Yates Counties

Mr. Paul Ackerman
6972 Aldridge Rd
Victor, NY 14564- 9339
Phone: (585) 924-5060
Email: trapnman1@netzero.net

District 9 – Allegany, Cattaraugus, Chautauqu, Erie,
Niagra, & Wyoming Counties

William A. Snyder
188 Bennington Rd.
Snyder, NY 14226
Phone: (716) 839-0096
Email: wasnyderhort@gmail.com